Alton Hotel Praha - ubytování v Praze

Česky - Hotel Alton Praha Hotel Alton - hotel v Praze Hotel Alton - hotel v Praze Hotel Alton - hotel Prague Hotel Alton - hotel Prague Hotel Alton - hotel Prague

Národní muzeum

Národní muzeum (NM) je přední česká muzejní instituce. Někdy se tento termín používá i pro její hlavní budovu na Václavském náměstí na Praze 1.

Historický vývoj

Budova Národního muzea kolem roku 1900


Budova Národního muzea kolem roku 1900

Muzeum bylo založeno roku 1818 pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách. Od roku 1848 neslo název České muzeum, v období let 18541919 pak Muzeum Království českého. Před postavením nové budovy muzeum sídlilo provizorně ve Šternberském (18211846) a Nostickém paláci (18461892).

Hlavní budova

Novorenesanční stavba od projektanta Josefa Schulze s centrálním prostorem Panteonu a výzdobou od umělců generace Národního divadla pochází z let 18851890 a tvoří dominantu celého Václavského náměstí. Projekt kladl důraz především na monumentalitu, zčásti na úkor funkčnosti.

V roce 1968 byla jeho přední fasáda poškozena střelami sovětské armády, ohroženo bylo rovněž i během výstavby pražského metra v první polovině 70. let minulého století (při výstavbě vestibulu stanice Muzeum došlo k poničení některých stěn, vestibul musel být lépe vyztužen). Budova nebyla nikdy celkově rekonstruována, na začátku 21. století je tak již ve velmi špatném stavu[1].

V roce 2006 byla muzeu přislíbena budova bývalého Federálního shromáždění[2].

Další expozice

Kromě sbírek v hlavní budově pod Národní muzeum spadají také tyto expozice:

Knihovna Národního muzea

Knihovna Národního muzea v pražské Stromovce v Místodržitelském letohrádku


Knihovna Národního muzea v pražské Stromovce v Místodržitelském letohrádku

Součástí Národního muzea je také knihovna. Všeobecná část knihovny a oddělení rukopisů a starých tisků je umístěno v hlavní budově muzea, unikátní soubor historických i současných novin a časopisů je uložen v Místodržitelském letohrádku v pražské Stromovce. Knihovna NM také zajišťuje provoz Muzea knihy v zámku ve Žďáru nad Sázavou.